Longines - L6.136.0.73.2
L6.136.0.73.2 Equestrian Horseshoe 26 Diamond / Arabic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Equestrian |
| Reference: | L6.136.0.73.2 (aka: L61360732) |
| Name: | L6.136.0.73.2 Equestrian Horseshoe 26 Diamond / Arabic |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Equestrian collection consists of elegant ladies watches with looks that are inspired by the world of equestrian sports. The present watch has a case design inspired specifically by horseshoes. The case measures 26mm across, housing the caliber L152. Reference L6.136.0.73.2 has a diamond-set bezel and a white dial with Arabic numerals.