Longines - L6.137.4.71.2
L6.137.4.71.2 Equestrian Horseshoe 30 Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Equestrian |
| Reference: | L6.137.4.71.2 (aka: L61374712) |
| Name: | L6.137.4.71.2 Equestrian Horseshoe 30 Roman |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Equestrian collection consists of elegant ladies watches with looks that are inspired by the world of equestrian sports. The present watch has a case design inspired specifically by horseshoes. The case measures 30mm across, housing the caliber 152. Reference L6.137.4.71.2 has Roman numerals.