Longines - L6.138.4.57.0
L6.138.4.57.0 Equestrian Horseshoe 34 Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Equestrian |
| Reference: | L6.138.4.57.0 (aka: L61384570) |
| Name: | L6.138.4.57.0 Equestrian Horseshoe 34 Black |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Equestrian collection consists of elegant ladies watches with looks that are inspired by the world of equestrian sports. The present watch has a case design inspired specifically by horseshoes. The case measures 34mmacross, which makes it the largest version available. Reference L6.138.4.57.0 has a black dial with diamond indexes.