Longines - L2.142.4.76.2
L2.142.4.76.2 Evidenza 26 Automatic Stainless Steel / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.142.4.76.2 (aka: L21424762) |
| Name: | L2.142.4.76.2 Evidenza 26 Automatic Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Evidenza is an elegant tonneau-shaped watch, the design of which harks back to watches from the 1920's. In its present reference L2.142.4.76.2, the stainless steel case measures 26 * 30.6mm. Powering this model is an automatic caliber L592.2 movement. The dial is Silver.