Longines - L2.142.8.73.2
L2.142.8.73.2 Evidenza 26 Automatic Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.142.8.73.2 (aka: L21428732) |
| Name: | L2.142.8.73.2 Evidenza 26 Automatic Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Evidenza is an elegant tonneau-shaped watch, whose design harks back to watches from the 1920's. In its present configuration, the pink gold case measures 26 * 30.6mm. Powering this model is the automatic L595 movement.