Longines - L2.155.0.71.6
L2.155.0.71.6 Evidenza 26 Quartz Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.155.0.71.6 (aka: L21550716) |
| Name: | L2.155.0.71.6 Evidenza 26 Quartz Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Evidenza is Longines' modern take on the classic tonneau watch. The present version has a stainless steel case of 26*30.6 mm and is powered by the quartz caliber L152. The sides of the case are diamond-set.