Longines - L2.156.4.51.2
L2.156.4.51.2 Evidenza 30.5 Chronograph
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.156.4.51.2 (aka: L21564512) |
| Name: | L2.156.4.51.2 Evidenza 30.5 Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 30.50 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Evidenza is an elegant watch with a tonneau-shaped case. Its design is based on watches from the 1920's. In the present configuration, the stainless steel case (30.5*35.6mm) houses the automatic caliber L652 - a smaller chronograph movement.