Longines - L2.175.8.71.6
L2.175.8.71.6 Evidenza 19.6 Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.175.8.71.6 (aka: L21758716) |
| Name: | L2.175.8.71.6 Evidenza 19.6 Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 19.60 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Evidenza is Longines' modern take on the classic tonneau watch. The present version has a pink gold case of 19.6*23.3 mm and is powered by the quartz caliber L178.