Longines - L2.670.4.73.6
L2.670.4.73.6 Evidenza 33.1 Big Date
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.670.4.73.6 (aka: L26704736) |
| Name: | L2.670.4.73.6 Evidenza 33.1 Big Date |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 33.10 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Evidenza is an elegant tonneau-shaped watch whose design is inspired by watches of the 1920's. In its present configuration, the stainless steel case measures 33.1 * 38.75 mm. Powered by caliber L599, this Evidenza displays hours, minutes, small seconds and the date in large, twin aperture, format.