Longines - L2.671.4.58.6
L2.671.4.58.6 Evidenza 33.1 Full Calendar
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.671.4.58.6 (aka: L26714586) |
| Name: | L2.671.4.58.6 Evidenza 33.1 Full Calendar |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 33.10 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Evidenza is an elegant watch with a tonneau-shaped case. Its design is based on watches from the 1920's. In the present configuration, the stainless steel case (33.1*38.75mm) houses the automatic cal. 600 with traditional 'full calendar' display.