Longines - L2.672.4.73.6
L2.672.4.73.6 Evidenza 33.1 Power Reserve
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.672.4.73.6 (aka: L26724736) |
| Name: | L2.672.4.73.6 Evidenza 33.1 Power Reserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 33.10 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Evidenza is an elegant watch with a tonneau-shaped case. Its design is based on watches from the 1920's. In the present configuration, the stainless steel case (33.1*38.75mm) houses the automatic cal. 602 with power reserve indicator at 6:00.