Longines - L2.706.8.98.2
L2.706.8.98.2 Evidenza 33.1 Automatic Taiwan Boat
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.706.8.98.2 (aka: L27068982) |
| Name: | L2.706.8.98.2 Evidenza 33.1 Automatic Taiwan Boat |
| Limited: | Yes, 187 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 33.10 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Evidenza L2.706.8.98.2 is a limited edition of 187 pieces created for the Taiwanese market. This watch has a blue dial decorated with a boat motif.