Longines - L2.706.8.99.2
L2.706.8.99.2 Evidenza 33.1 Automatic Taiwan Fish
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Evidenza |
| Reference: | L2.706.8.99.2 (aka: L27068992) |
| Name: | L2.706.8.99.2 Evidenza 33.1 Automatic Taiwan Fish |
| Limited: | Yes, 121 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 33.10 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Evidenza L2.706.8.99.2 is a limited edition of 121 pieces created for the Taiwanese market. This watch has a pink gold case and a mother of pearl dial with fish motif.