Longines - L4.215.4.72.6
L4.215.4.72.6 Flagship 20 Quartz Stainless Steel Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.215.4.72.6 (aka: L42154726) |
| Name: | L4.215.4.72.6 Flagship 20 Quartz Stainless Steel Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 20.30 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a traditional appearance. Its case is elegant yet it has a sturdy look. The gentle curves of the lugs are a noteworthy detail. The present model has a stainless steel case (20.3 mm) and matching bracelet. This watch is powered by the quartz caliber L963.