Longines - L4.274.0.87.6
L4.274.0.87.6 Flagship 26 Automatic Diamond Bezel MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.274.0.87.6 (aka: L42740876) |
| Name: | L4.274.0.87.6 Flagship 26 Automatic Diamond Bezel MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a traditional and timeless design. In the present configuration, the Flagshpi has a stainless steel case and an automatic movement.