Longines - L4.274.3.07.7
L4.274.3.07.7 Flagship 26 Automatic Two Tone Cream Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.274.3.07.7 (aka: L42743077) |
| Name: | L4.274.3.07.7 Flagship 26 Automatic Two Tone Cream Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a traditional appearance. Its case is elegant yet it has a sturdy look. The gentle curves of the lugs are a noteworthy detail. The present model has a stainless steel case (26mm), partially PVD coated in yellow gold for a two tone look. It is powered by the automatic caliber L595.