Longines - L4.274.3.91.7
L4.274.3.91.7 Flagship 26 Automatic Stainless Steel - Red Gold / White - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.274.3.91.7 (aka: L42743917) |
| Name: | L4.274.3.91.7 Flagship 26 Automatic Stainless Steel - Red Gold / White - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship L4.274.3.91.7 has a case of 26.00, which houses a self-winding movement with central seconds and date in the form of caliber L592.2. The dial is White. Both case and bracelet are partially PVD-coated in red gold.