Longines - L4.274.4.92.6
L4.274.4.92.6 Flagship 26 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.274.4.92.6 (aka: L42744926) |
| Name: | L4.274.4.92.6 Flagship 26 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This Longines Les Grandes Classiques Flagship 26 has a stainless steel round case, in 26mm, with a fixed bezel. The watch has a blue dial with stick indexes and a date window at 3 o'clock. This model is powered by an automatic movement, which can be viewed through the sapphire crystal case back, and it is fitted on a stainless steel bracelet with folding clasp.