Longines - L4.274.8.21.2
L4.274.8.21.2 Flagship 26 Automatic Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.274.8.21.2 (aka: L42748212) |
| Name: | L4.274.8.21.2 Flagship 26 Automatic Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a traditional and timeless design. In the present configuration, the Flagshpi has a pink gold case and an automatic movement.