Longines - L4.374.3.21.7
L4.374.3.21.7 Flagship 30 Stainless Steel - Yellow Gold / White - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.374.3.21.7 (aka: L43743217) |
| Name: | L4.374.3.21.7 Flagship 30 Stainless Steel - Yellow Gold / White - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship L4.374.3.21.7 has a case of 30.00mm and a White dial. Power comes from the self-winding caliber L592.5. Both case and bracelet are partially PVD-coated in gold.