Longines - L4.374.3.37.7
L4.374.3.37.7 Flagship 30 Stainless Steel - Yellow Gold / Gilt - Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.374.3.37.7 (aka: L43743377) |
| Name: | L4.374.3.37.7 Flagship 30 Stainless Steel - Yellow Gold / Gilt - Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship L4.374.3.37.7 has a case of 30.00mm and a Champagne dial. Power comes from the self-winding caliber L592.5. Both case and bracelet are partially PVD-coated in gold.