Longines - L4.774.8.21.2
L4.774.8.21.2 Flagship 35.6 Automatic Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.774.8.21.2 (aka: L47748212) |
| Name: | L4.774.8.21.2 Flagship 35.6 Automatic Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.60 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a traditional and timeless design. In the present configuration, its pink gold measures 35.6mm. This watch is powered by caliber L636.