Longines - L4.799.3.22.7
L4.799.3.22.7 Flagship 35.6 Day Date Two Tone
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.799.3.22.7 (aka: L47993227) |
| Name: | L4.799.3.22.7 Flagship 35.6 Day Date Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.60 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a traditional and timeless design. In the present configuration, its case measures 35.6mm. The bezel is pvd coated in yellow gold, as is part of the bracelet. This watch is powered by caliber L636.