Longines - L4.803.4.12.6
L4.803.4.12.6 Flagship Chronograph
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.803.4.12.6 (aka: L48034126) |
| Name: | L4.803.4.12.6 Flagship Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship Chronograph has a stainless steel case of 39mm and is powered by the automatic caliber L688 - a columnwheel chronograph with date. Ref. L48034126 has a white dial.