Longines - L4.874.3.22.7
L4.874.3.22.7 Flagship 38.5 Two Tone / White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.874.3.22.7 (aka: L48743227) |
| Name: | L4.874.3.22.7 Flagship 38.5 Two Tone / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a classic and traditional design. Available in a wide array of variations, reference L4.874.3.22.7 has a stainless steel case and bracelet, with parts having a yellow gold PVD-coating and a white dial. Note: newer versions are powered by the L888 movement.