Longines - L4.874.4.12.2
L4.874.4.12.2 Flagship 38.5 White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.874.4.12.2 (aka: L48744122) |
| Name: | L4.874.4.12.2 Flagship 38.5 White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Longines Flagship is a wristwatch with a classic and traditional design. Available in a wide array of variations, reference L4.874.4.12.2 has a white dial and alligator strap. Note: newer versions are powered by the L888 movement.