Longines - L4.974.3.32.7
L4.974.3.32.7 Flagship 38.5 Automatic Stainless Steel - Yellow Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.974.3.32.7 (aka: L49743327) |
| Name: | L4.974.3.32.7 Flagship 38.5 Automatic Stainless Steel - Yellow Gold / Champagne / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship L4.974.3.32.7 has a Stainless Steel case of 38.50mm which houses the self-winding caliber L888.5. The dial is Champagne. Both case and bracelet are PVD-coated in yellow gold.