Longines - L4.974.4.57.6
L4.974.4.57.6 Flagship 38.5 Automatic Stainless Steel / Black - Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.974.4.57.6 (aka: L49744576) |
| Name: | L4.974.4.57.6 Flagship 38.5 Automatic Stainless Steel / Black - Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship L4.974.4.57.6 has a Stainless Steel case of 38.50mm which houses the self-winding caliber L888.5. The dial is Black.