Longines - L4.984.4.21.6
L4.984.4.21.6 Flagship 40 Stainless Steel / White - Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Flagship |
| Reference: | L4.984.4.21.6 (aka: L49844216) |
| Name: | L4.984.4.21.6 Flagship 40 Stainless Steel / White - Roman / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Flagship L4.984.4.21.6 has a case of 40.00mm and a White dial. Power comes from caliber L888.5, a self-winding movement which can be admired through the transparent case back.