Longines - L3.635.4.76.6
L3.635.4.76.6 GrandeVitesse Chronograph Silver Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | GrandeVitesse |
| Reference: | L3.635.4.76.6 (aka: L36354766) |
| Name: | L3.635.4.76.6 GrandeVitesse Chronograph Silver Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The GrandeVitesse perfectly matches a sporty appearance with the elegance that Longines is known for. The L3.635 models have a smooth bezel; the tachymeter is printed on the dial. The L3.636 models on the other hand have their tachymeter on the bezel. This watch is powered by caliber L683, which is based on the Valjoux 7753. The cases are stainless steel and feature gentle sweeping lugs. Ref. L3.635.4.76.6 has a silver dial and a stainless steel bracelet.