Longines - L3.636.4.60.9
L3.636.4.60.9 GrandeVitesse Tachymeter Brown Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | GrandeVitesse |
| Reference: | L3.636.4.60.9 (aka: L36364609) |
| Name: | L3.636.4.60.9 GrandeVitesse Tachymeter Brown Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With its tachymeter scale calibrated for both miles as well as kilometers, the GrandeVitesse is a racing chronograph in optima forma. As reference L3.636.4.60.9, the GrandeVitesse has a brown dial and a rubber strap.