Longines - L3.637.4.70.6
L3.637.4.70.6 GrandeVitesse Chronograph 24h
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | GrandeVitesse |
| Reference: | L3.637.4.70.6 (aka: L36374706) |
| Name: | L3.637.4.70.6 GrandeVitesse Chronograph 24h |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines GrandeVitesse Chronograph GMT has a stainless steel case of 44mm, fitted with an aluminum tachymeter bezel calibrated for both KM/H and MPH. This watch is powered by caliber L686, which is Longines' version of the ETA / Valjoux 7754.