Longines - L1.645.4.52.4
L1.645.4.52.4 Conquest Heritage 40mm Black Dial
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L1.645.4.52.4 (aka: L16454524) |
| Name: | L1.645.4.52.4 Conquest Heritage 40mm Black Dial |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Conquest Heritage is inspired by a model from the rich history of this Swiss brand. As ref. L1.645.4.52.4 it features a stainless steel case of 40mm and a black dial. Contrary to its 35mm model, this larger case version is fitted with a sapphire crystal.