Longines - L1.645.6.75.4
L1.645.6.75.4 Conquest Heritage 40mm Yellow Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L1.645.6.75.4 (aka: L16456754) |
| Name: | L1.645.6.75.4 Conquest Heritage 40mm Yellow Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The Heritage Conquest ref. L1.645.6.75.4 is inspired by watches of days gone by, although its case measures a contemporary 40mm. This version has a silver dial and a yellow gold casel. The date is placed at the rather unusual 12 o'clock position. Unlike its smaller brother, the 40mm is fitted with a sapphire crystal.