Longines - L1.648.6.78.2
L1.648.6.78.2 Conquest Heritage Power Reserve 38 Yellow Gold / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L1.648.6.78.2 (aka: L16486782) |
| Name: | L1.648.6.78.2 Conquest Heritage Power Reserve 38 Yellow Gold / Silver |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 70 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Longines Conquest Heritage L1.648.6.78.2 debuted in 2024. This modern take on a Longines classic features a Yellow Gold case of 38.00mm, which houses the caliber L896.5 - a self-winding movement with central power reserve indicator. The dial is Silver.