Longines - L1.649.4.72.2
L1.649.4.72.2 Conquest Heritage 38 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L1.649.4.72.2 (aka: L16494722) |
| Name: | L1.649.4.72.2 Conquest Heritage 38 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Conquest Heritage L1.649.4.72.2 debuted in 2023. This modern take on a Longines classic features a Stainless Steel case of 38.00mm, which houses the caliber L888.5 ND - a self-winding movement with a 3-day power reserve. The Silver dial has applied indexes.