Longines - L2.194.9.83.6
L2.194.9.83.6 BelleArti 19 Quartz Pink Gold Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.194.9.83.6 (aka: L21949836) |
| Name: | L2.194.9.83.6 BelleArti 19 Quartz Pink Gold Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 19.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines BellArti has a design that harks back to 'cocktail watches' of days gone by - sublimely elegant and festive, with a nice dose of Art Deco. The present model has a pink gold, diamond-set case of 19 * 38.85mm. It is powered by the quartz caliber L178 movement