Longines - L2.195.4.53.4
L2.195.4.53.4 BelleArti 16 Stainless Steel Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.195.4.53.4 (aka: L21954534) |
| Name: | L2.195.4.53.4 BelleArti 16 Stainless Steel Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 15.90 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines BellArti has a design that harks back to 'cocktail watches' of days gone by - sublimely elegant and festive, with a nice dose of Art Deco. The present model has a stainless steel case of 15.9 * 31.5mm. It is powered by the quartz caliber L963 movement.