Longines - L2.310.4.12.0
L2.310.4.12.0 Heritage 1969
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.310.4.12.0 (aka: L23104120) |
| Name: | L2.310.4.12.0 Heritage 1969 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Longines Heritage 1969 was introduced in 2016. It is inspired by a watch from Longines' historic collection and features a cushion-shaped case (36*36mm), a silver dial with sunburst finish and applied rose indexes and an automatic movement with a power reserve of 64 hours.