Longines - L2.330.4.93.0
L2.330.4.93.0 Heritage 38.5 Small Seconds Tuxedo / Bull's Eye
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.330.4.93.0 (aka: L23304930) |
| Name: | L2.330.4.93.0 Heritage 38.5 Small Seconds Tuxedo / Bull's Eye |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Heritage reference L2.330.4.93.0 was added to the collection in 2020. It features a Stainless Steel case and a black and beige 'Bull's Eye' style dial.