Longines - L2.501.0.83.4
L2.501.0.83.4 BelleArti 24.6 Stainless Steel Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.501.0.83.4 (aka: L25010834) |
| Name: | L2.501.0.83.4 BelleArti 24.6 Stainless Steel Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 24.60 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines BellArti has a design that harks back to 'cocktail watches' of days gone by - sublimely elegant and festive, with a nice dose of Art Deco. The present model has a stainless steel case of 24.6 * 49.2 mm. It is powered by the quartz caliber L176 movement.