Longines - L2.501.4.73.2
L2.501.4.73.2 BelleArti 25 Quartz Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.501.4.73.2 (aka: L25014732) |
| Name: | L2.501.4.73.2 BelleArti 25 Quartz Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 24.60 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines BelleArti has a design that harks back to 'cocktail watches' of days gone by - sublimely elegant and festive, with a nice dose of Art Deco. The present model has a stainless steel case of 24.6*49.2mm and is powered by a quartz movement.