Longines - L2.668.4.21.2
L2.668.4.21.2 Avigation Chronograph Stainless Steel / Portugal
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.668.4.21.2 (aka: L26684212) |
| Name: | L2.668.4.21.2 Avigation Chronograph Stainless Steel / Portugal |
| Limited: | Yes, 225 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines L2.668.4.21.2 is a limited edition of 225 pieces created for the Portuguese market. Though powered by caliber L650 it does not feature a date wiindow.