Longines - L2.694.4.73.6
L2.694.4.73.6 BelleArti 27.3 Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.694.4.73.6 (aka: L26944736) |
| Name: | L2.694.4.73.6 BelleArti 27.3 Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 27.30 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines BellArti has a design that harks back to 'cocktail watches' of days gone by - sublimely elegant and festive, with a nice dose of Art Deco. The present model has a stainless steel case of 27.3 * 54.6 mm. It is powered by the quartz caliber L176 movement.