Longines - L2.700.4.53.4
L2.700.4.53.4 Spirit 40.5
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.700.4.53.4 (aka: L27004534) |
| Name: | L2.700.4.53.4 Spirit 40.5 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Longines Spirit is a watch with a cushion-shaped case and bold Arabic numerals on its dial. In the present configuration, this case measures 40.5 mm across. It houses the automatic cal. 619 movement.