Longines - L2.703.4.56.3
L2.703.4.56.3 Clous de Paris Power Reserve
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.703.4.56.3 (aka: L27034563) |
| Name: | L2.703.4.56.3 Clous de Paris Power Reserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Clous de Paris Power Reserve has a stainless steel case measuring 42mm. This watch is powered by caliber L693 with power reserve indicator at 6.