Longines - L2.704.4.16.3
L2.704.4.16.3 Clous de Paris Chronograph Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.704.4.16.3 (aka: L27044163) |
| Name: | L2.704.4.16.3 Clous de Paris Chronograph Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines 'Clous de Paris' takes its name from the pattern found on its dial. Reference L2.704.4.16.3 has a stainless steel case and a silver dial. It is powered by caliber L696.