Longines - L2.705.4.23.6
L2.705.4.23.6 Spirit Chronograph White Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.705.4.23.6 (aka: L27054236) |
| Name: | L2.705.4.23.6 Spirit Chronograph White Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Longines Spirit has a cushion shaped cased and oversize Arabic numerals that hark back to the 1930's. The ref. L2.705.4.23.6 has a stainless steel case and matching bracelet; it is fitted with a white dial.