Longines - L2.705.4.53.4
L2.705.4.53.4 Spirit Chronograph
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.705.4.53.4 (aka: L27054534) |
| Name: | L2.705.4.53.4 Spirit Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Longines Spirit has a cushion shaped cased and oversize Arabic numerals that hark back to the 1930's. Ref. L2.705.4.53.4 has a black dial and an alligator strap.