Longines - L2.719.8.12.2
L2.719.8.12.2 Heritage L990 39mm
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.719.8.12.2 (aka: L27198122) |
| Name: | L2.719.8.12.2 Heritage L990 39mm |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Heritage L990 reference L2.719.8.12.2 was introduced in 2008. It features a pink gold case of 39mm and it is powered by Longines somewhat legendary L990 caliber. It has a 35mm sibling in the form of reference L2.219.8.12.2.